• POVINNÉ PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE

• Povinné predprimárne vzdelávanie plnia len deti, ktoré:

• dovŕšili 5 rokov veku do 31. 08. príslušného kalendárneho roku, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom pre ne bude predprimárne vzdelávanie povinné,
        • v príslušnom školskom roku pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
        • Máte doma predškoláka?

blíži sa čas, kedy v Centre poradenstva a prevencie Čadca začíname vyšetrovať školskú spôsobilosť. Obdobie nástupu do základnej školy patrí k jednému z najvýznamnejším medzníkom v živote dieťaťa. Dieťa v tejto etape opúšťa svoj svet hier a učí sa prispôsobiť novým povinnostiam a pravidlám a preto je dôležité, aby tento vážny krok do budúcna nastal u dieťaťa v pravý čas vzhľadom k jeho vývinu a aby bolo dieťa náležite pripravené.

Kde sa môžete objednať?

V prípade, že si nie ste istí školskou spôsobilosťou svojho dieťaťa a uvažujete o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, predčasnom zaškolení alebo Vás len jednoducho zaujíma, ako na tom Váš budúci prváčik je a chcete sa len nezáväzne poradiť, môžete sa objednať:

• osobne v Centre poradenstva a prevencie v Čadci (Kukučínova 162, 02201, Čadca),
          • telefonicky na našom čísle: 0904744717,
          • alebo cez našu e-mailovú adresu : poradnacadca@gmail.com,
          • kontaktovaním riaditeľky spádovej materskej školy, ktorú dieťa navštevuje.

Kto môže o vyšetrenie požiadať?

O vyšetrenie môžu požiadať zákonní zástupcovia dieťaťa. Školopovinné je dieťa, ktoré k 31. augustu dovŕši vek 6 rokov.

V rámci komplexného odborného vyšetrenia psychológ zistí a pomôže rodičom orientovať sa, v ktorých oblastiach je potrebné dieťaťu venovať zvýšenú pozornosť a ako ho treba pripravovať a stimulovať v konkrétnych zručnostiach a schopnostiach.

1. Ak dieťa aktuálne nespĺňa kritériá školskej spôsobilosti, môže rodič formou písomnej žiadosti požiadať riaditeľku spádovej MŠ o pokračovanie v povinnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole, ktorá vydá Rozhodnutie o pokračovaní v povinnom predprimárnom vzdelávaní. Súčasťou tejto žiadosti je súhlasné vyjadrenie CPP zo psychologického vyšetrenia školskej spôsobilosti a súhlasné písomné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Rodič je povinný zapísať dieťa do základnej školy, aj keď ešte rok bude pokračovať v povinnom predprimárnom vzdelávaní v MŠ. Ak riaditeľ príslušnej materskej školy rozhodne o pokračovaní vzdelávania v materskej škole, odporúča sa, aby zákonný zástupca písomne oznámil túto skutočnosť základnej škole, do ktorej zapísal svoje dieťa.