•                   PODMIENKY PRIJATIA DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY

• ► Na predprimárne vzdelávanie do materskej školy sa prijímajú deti spravidla od 3 rokov veku, výnimočne, ak je v materskej škole voľná kapacita, a ak sú na jeho prijatie vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky, možno prijať dieťa od 2 rokov.

► S účinnosťou od 1. septembra 2021 je pre každé dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.

► Deti sa spravidla prijímajú na adaptačný a diagnostický pobyt, ktorý nesmie byť dlhší ako 3 mesiace. Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky, a to ani na adaptačný pobyt, alebo diagnostický pobyt.

► Podmienky  prijatia budú zverejnené na budove materskej školy a inom verejne prístupnom mieste spravidla

od 1.mája do 31.mája

príslušného kalendárneho roku. Okrem týchto, zákonom stanovených podmienok, zástupkyňa pre MŠ určuje ostatné podmienky prijímania detí, ktoré prerokuje v pedagogickej rade školy.

► Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní § 57 ods. 13 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Žiadosť podaná bez potvrdenia o zdravotnom stave nie je kompletná a nemôže byť akceptovaná. Žiadosť musí byť podpísaná oboma zákonnými zástupcami.

► Ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má zariadením výchovného poradenstva a prevencie zaradeného v sieti škôl a školských zariadení SR identifikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, zákonný zástupca k žiadosti predloží aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast, ktoré môže byť súčasťou potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti.

• JE VAŠE DIEŤA PRIPRAVENÉ NA MATERSKÚ ŠKOLU?

Nástup do škôlky býva často náročný nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov. Každé dieťa je iné. Niektoré deti si na materskú školu zvyknú bez akýchkoľvek problémov, iné preplačú mnoho dní, kým si zvyknú. Nástup do škôlky však netreba podceňovať. Prečítajte si, ako zistíte, či je Vaše dieťa na škôlku naozaj pripravené i zopár rád, ako svojim deťom dokážete nástup do materskej školy uľahčiť.

Ako zistiť, či je dieťa pripravené na škôlku:

1. Dieťa by malo vedieť stráviť určitý čas bez mamy.

2. Dieťa by malo poznať základné hygienické návyky ako používanie WC, umývanie a utieranie rúk.

3. Dieťa by malo vedieť smrkať do vreckovky.

4. Dieťa má byť pred nástupom do škôlky odplienkované.

5. Malo by vedieť samostatne jesť a piť.

6. Dieťa by malo pri obliekaní spolupracovať a byť aktívne, malo by si poznať svoje veci.

7. Dieťa by malo byť bez cumlíka.

Ako dieťa pripraviť na škôlku?

1. Rozprávajte sa s dieťaťom o materskej škole, kamarátoch, ktorých tam stretne, hračkách. O škôlke sa v žiadnom prípade nevyjadrujte negatívne, aby dieťa nemalo pocit, že tam je za trest. Mohlo by to veľmi predĺžiť adaptáciu na materskú školu.

2. Nebojte sa zveriť na krátky čas svoje dieťa starým rodičom, príbuzným či známym. Dieťa sa tak naučí vydržať nejaký čas bez Vás a tým pochopí, že po odlúčení sa vždy vrátite. Odlučovanie je potrebné začať postupne, aby ste svojmu dieťaťu nespôsobili šok.

3. Stretávajte sa s inými rodičmi s deťmi, Vášmu dieťaťu to uľahčí socializáciu a fungovanie v kolektíve.